دانشکده عرفان دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

مقامات عرفانی از دیدگاه امام خمینی (ره)

 
تاریخ انتشار: 1396/07/22    تعداد بازدید: 464

مقامات عرفانی از دیدگاه امام خمینی (ره)

جلسه دفـاع از پایان‌نامه کارشناسی ارشد با عنوان مقامات عرفانی از دیدگاه امام خمینی (ره) در گروه تصوف و عرفان اسلامی معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده عرفان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، در جلسه دفاعیه‌ای که چهارشنبه 5 مهر 96 در سالن کنفرانس شهید بهشتی دانشگاه ادیان و مذاهب با حضور حجت‌الاسلام دکتر رضا الهی منش به‌عنوان استاد راهنما، ایمان امینی، استاد مشاور و دکتر اصغر نوروزی در جایگاه استاد داور برگزار شد دانشجو الهام صفالو از پایان‌نامه‌اش دفاع کرد.

در چکیده این پایان‌نامه آمده است:

داستان سیر و سلوک انسان ازآنجا آغاز می‌شود که انسان در طی قوس نزول، به عالم ماده هبوط کرد و اکنون باید با مجاهده به جایگاه ازلی‌اش که وصول به کمال مطلق و توحید حقیقی است، دست یابد. در این سفر روحانی و درونی که البته آسان نیست، سالک ناگزیر به گذراندن منازل و مقاماتی است که یکی پس از دیگری در مسیر او قرار دارد و به مدد آن‌ها می‌تواند به سرمنزل مقصود نائل گردد که البته طبق نظر اکثر عرفا طی این مسیر دشوار بی همراهی استاد و پیری راه آشنا امکان‌پذیر نیست. ازاین‌رو بررسی مقامات عرفانی از دیدگاه امام خمینی به‌عنوان عارفی با ابعاد وجودی منحصربه‌فرد و شخصیتی کم‌نظیرمی تواند راهگشای بسیاری از رهپویان واقعی مسیر سلوک باشد.

 با توجه به عدم وجود ترتیبی مشخص در مقامات عرفانیی که در آثار امام به آن‌ها اشاره‌شده است، منازل السائرین خواجه عبدالله انصاری در این پژوهش به‌عنوان شاخصه و منبعی جهت تقسیم‌بندی مقامات به سه بخش مقامات ابتدایی، میانی و پایانی مورداستفاده قرارگرفته و مقامات عرفانی امام بعد از احصاء در این سه‌طبقه، دسته‌بندی‌شده و مورد واکاوی و بررسی دقیق قرار گرفت تا بتواند به‌عنوان پژوهشی متقن و طبقه‌بندی‌شده در اختیار پژوهشگران حوزه عرفان عملی قرار گیرد.

کلمات کلیدی: عرفان عملی، مقامات عرفانی، سیر و سلوک، کمال حقیقی، امام خمینی.نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده عرفان دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز