دانشکده عرفان دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

سبک زندگی عارفانه در مثنوی معنوی

 
تاریخ انتشار: 1398/04/10    تعداد بازدید: 362

سبک زندگی عارفانه در مثنوی معنوی

جلسه دفـاع از رساله دکتری(تصوف و عرفان اسلامی)

عنوان: سبک زندگی عارفانه در مثنوی معنوی          دانشجو:مسلم گریوانی   استاد راهنما:حجت الاسلام و المسلمین دکتر قاسم کاکایی  استادان مشاور:حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد تقی فعالی،حجت الاسـلام و المسـلمین دکتر محمد کاویانی        استادان داور:جناب آقایان دکتر امیر جوان آراسته، دکتر محمد جواد رودگر، دکتر قادر فاضلی  پنج شنبه: 98/04/06  ساعت: 14:00    ساختمان شهید بهشتی(ره)برگزار شد.

چکیده

سبک زندگی (life style) یکی از مساله‌های نوپدیدی است که امروز ذهن متفکران، به ویژه دانشمندانِ دو عرصه‌ی روان‌شناسی و جامعه‌شناسی را به خود معطوف داشته و در مجامع علمی جهان و ایران از اهمیت روزافزونی برخوردار است. از سوی دیگر عرفان، در طول تاریخ هماره برای مردم جهان جاذبه‌دار بوده است. ولی از آنجا که زندگی عارفانه، سبک‌ها و طریقت‌های مختلفی را به خود دیده است (طریق ریاضت، معرفت و محبت) برخی از طریقت‌ها، نظیر زهد و ریاضت، متهم به جامعه گریزی بلکه زندگی ستیزی شده است. متقابلاً آنچه امروزه در جهان از پذیرش و اقبال فراوانی برخوردار است، موسوم به طریق عشق و محبت است که احیاگر و نماینده آن، جلال الدین مولوی (م672 ق) است.

در این پژوهش پس از ایضاحِ مفهومیِ عرفان، طُرُق عرفانی، زندگی، سبک زندگی و مفاهیم کلیدی دیگر بر پایه‌ی نگرش‌های عرفانی مولانا، به تحلیل رویکردهای مختلف عارفان به زندگی پرداختیم و به این نتیجه رسیدیم که مولوی در مواجه با مساله‌های سبک زندگی هیچ‌یک از راهبردهای سه‌گانه‌ی زندگی‌گریزی، زندگی‌ستیزی و زندگی‌گرایی (به‌معنای غفلت از حیات معنوی) را نمی‌پذیرد بلکه وی، مسیری متمایز را نقب می‌زند و آن تعقیبِ الگویِ «پذیرش و توسعه» نسبت به عناصر زندگی است: او نیازهای زیست این جهانی (از قبیلِ اصل زندگی، غرایز، امیال، لذات، ازدواج، خواب، خوراک و پوشاک) را می‌پذیرد ولی معتقد است از آنجا که انسان بزرگتر از این زندگی است پس باید به زندگی در طراز و برازنده‎ی او تن دهد و آن استراتژیِ کلانِ «زندگی معنوی» است. مولوی بر پایه‌ی آن، و مُلهم از آیات قرآنی، زندگی را «امتداد و تعمیق» می‌دهد و عناصر و مفاهیم ناظر به سبک زندگی (از قبیلِ مصرف، اوقات فراغت، روابط با دیگران، لذتها، پوشش، خودباوری، آرامش، علم، عقل، زیبایی، اجتماع، ازدواج و...) را با همین نگرش «تحویل» می‌دهد. ناگفته پیداست که این رویکرد به زندگی میتواند برای انسان معاصر دلپذیر و خردپذیر باشد.

کلیدواژه ها

زندگی، سبک زندگی، عرفان، سبک زندگی عرفانی، مولوی، طریق عشق.نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده عرفان دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز