دانشکده عرفان دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

همگرایی یا واگرایی تشیع و تصوف در اندونزی معاصر

 
تاریخ انتشار: 1399/04/01    تعداد بازدید: 108

همگرایی یا واگرایی تشیع و تصوف در اندونزی معاصر

جلسه دفاع از رساله دکتری توسط آقای محمدجواد اسعدی دانشجوی رشته تصوف و عرفان

 با عنوان « همگرایی یا واگرایی تشیع و تصوف در اندونزی معاصر» شنبه مورخ 04‏/04‏/99 ساعت 16:00 در سالن امام موسی صدر ره برگزار می‌گردد.

استاد راهنما: جناب حجت الاسلام و المسلمین سیدابوالحسن نواب

استاد مشاور: حجت الاسلام و المسلمین حکیم الهی

داوران: جناب آقایان: دکتر امیر جوان آراسته، دکتر فرمانیان  و دکتر غضبانی

چکیده

تصوف و تشیع که هم ‌زمان با ظهور و گسترش اسلام در اندونزی رواج یافته است، دو جریان مطرح و مؤثر در این کشور به شمار می آید. این دو جریان از گذشته تا حال در سطوح مختلف اجتماعی و سیاسی و مراکز علمی و فرهنگی کشور حضور چشمگیر و فعال داشته است. نقش برجسته اولیای نه ‌گانه معروف اندونزی در ابتدای گسترش اسلام دراین کشور بر کسی پوشیده نیست. آنها نخستین عالمان دینی به شمار می‌آیند که با گرایشات عام صوفیانه و بدون انتساب به طریقت خاصی و بعضا با گرایشات شیعی توانسته بودند اسلام را دراین کشور رواج دهند. برخی از اولیای نه گانه، شیعه و از سادات و برخی هم از اهل سنت‌اند. علامه حمزه فنسوری (فی1590م)، اولین صوفی اندونزیایی پیرو طریقت قادریه است که نخستین بار این طریقت را در این کشور رواج داد. پس ‌از وی، طرق دیگری از تصوف مثل نقشبندیه، قادریه نقشبندیه، تجانیه، چشتیه، شاذلیه، رفاعیه، شطاریه و غیره در این کشور رواج پیدا نموده است. در دوران معاصر پشتوانه رسمی صوفیان سنتی، سازمان نهضت العلما به شمار می‌آید. در مقابل آن، دو حرکت اصلاحی در تصوف سنتی به وجود آمده که بسیاری از تغییرات را در اندیشه مردم این کشور ایجاد نموده است، نخست حرکت اصلاحی به رهبری سازمان محمدیه و دوم حرکت سکولار و باورهای مادی‌گرایانه است که به‌سرعت در این سرزمین رسوخ کرده و نمونه بارز آن در حال حاضر جریان اسلام لیبرال است.

از طرفی دیگر نقش مسلمانان شیعی نیز که هم زمان با ورود اسلام به اندونزی به این کشور وارد شدند آشکار می ‌باشد. وجود اسناد و آثار مختلف و متنوع به حضور شیعیان و تشکیل حکومتهای شیعی در گذشته در بخش‌هایی از اندونزی، همچون جزایر سوماترا، آچه، پاسای وملاکا اشاره دارد. در دوره معاصر، شیعیان در بسیاری از نقاط اندونزی حضور داشته و در موقعیت‌های مختلف اجتماعی، علمی و سیاسی نقش های مختلفی ایفا می‌کنند. از آنجا که برخی از جریان‌های تندرو و ضد شیعی در دوران حاضر در این کشور فعالیت گسترده‌ای را آغاز نموده و در بسیاری از مؤسسات و مراکز دینی و علمی این کشور نفوذ قابل ‌توجهی نموده‌اند، هم گرایی یا واگرایی میان تصوف و تشیع و بویژه تعاملات سازنده بین آن دو، جهت حفظ وحدت اسلامی و نیز تقابل با جریانهای تندرو و افراطی امری مهم و راهبردی به شمار می‌آید. نظر به درهم‌ تنیدگی جوامع شیعی و متصوفه در این کشور، پیوستگی و تعامل بین آن دو از گذشته دور تاکنون رایج بوده است. این پیوندها را می‌ توان در قالب پیوندهای اعتقادی و باورهای دینی، پیوندهای عملی و سلوکی، پیوندهای اجتماعی و هم زیستی مطرح نمود. همچنین راهکارهای مختلفی برای هم گرایی بین آن دو قابل طرح می‌باشد که در این پژوهش به آنها پرداخته شده است.

پژوهش حاضر به بررسی تصوف و تشیع در اندونزی و هم‌گرایی یا واگرایی و نیز راهکارهای ایجاد هم‌ گرایی و تعامل بین این دو می‌پردازد و حاصل این پژوهش آن که نقاط هم‌گرایی بین تشیع و تصوف تا حدی است که موارد واگرایی را به‌شدت تحت تأثیر قرار داده است.

 

کلیدواژه‌ها

تصوف، تشیع، هم‌گرایی، واگرایی، اندونزی، اندونزی معاصر

 

 

 


نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده عرفان دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز