دانشکده عرفان دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

جلسه دفاع پایان نامه کارشناسی ارشدآقای مجتبی نیک روان

 
تاریخ انتشار: 1399/04/17    تعداد بازدید: 103

جلسه دفاع پایان نامه کارشناسی ارشدآقای مجتبی نیک روان

جلسه دفـاع پایان‌نامه کارشناسی ارشد، با عنوان: بررسی تطبیقی مفهوم اشه در زردشت با مفهوم رْیته در آیین هندو با تکیه بر رْیگ‌وِده و گاهان

دانشجو: آقای مجتبی نیک روان       

استاد راهنما: حجت الاسلام دکتر مصطفی فرهودی

استاد مشاور: جناب آقای دکتر سیدمحمد روحانی

استاد داور: جناب آقای دکتر محمدمهدی علیمردی

سه شنبه: 99/04/17  ساعت: 11:30 در دانشگاه ادیان و مذاهب ساختمان امام موسی صدر برگزار شد.

چکیده

بررسی مفاهیم و معتقدات موجود در ادیان به ویژه ادیان و آیین­های کهن، به شناخت و فهم درست از آن­ها کمک شایانی می­کند. برای شناخت این مفاهیم، نخستین و بهترین راه ممکن مراجعه به متون دینی اولیه­ی آن آیین­ها است چرا که بیش از هر منبع دیگری راه شناسایی و درک آن­ها برای ما میسر می­کند. با بررسی این متون و منابعی که پیرامون آن­ها نوشته شده است، می­توان به مفاهیم مشترک در آن آیین­ها پی برد.

آیین­های هندو و زرتشت از آیین­های بسیار کهن در جهان هستند که در عین برخورداری از ریشه­های هندو اروپایی تفاوت­هایی نیز دارند. دو مفهوم اساسی، یکی اشه در آیین زرتشت و دیگری رْیته در آیین هند، مفاهیمی مشترک در این ­آیین­ها هستند. این پایان نامه با تکیه بر گاهان و رْیگ­وده، به بررسی ­این مفاهیم خواهد پرداخت. این پژوهش شامل پنج فصل می­باشد: فصل اول کلیات، فصل دوم مفهوم اشه در آیین زرتشت، فصل سوم مفهوم رْیته در آیین هندو، فصل چهارم بررسی تطبیقی اشه در آیین زرتشت و رْیته در آیین هندو و فصل پنجم نتیجه گیری. ابتدا مفهوم اشه در آیین زرتشت و سپس مفهوم رْیته در آیین هندو بررسی شده و در ادامه به بیان شباهت­ها و تفاوت­ها پرداخته می­شود.

این پژوهش نشان خواهد داد که این مفاهیم به طور کلی به معنای نظم، حقیقت، راه درست و راستی است و در هر دو آیین از جایگاه ویژه و بالایی برخوردار است و پیروان باید اعمال و رفتار خود را مطابق با آن­ها تنظیم کنند. هرکس که بر اساس آن­ها رفتار کند، در راه درست قرار گرفته است. کل هستی و کیهان بر پایه­ی این دو اصل استوار است. البته تفاوت­هایی نیز وجود دارد که از جمله خاستگاه شکل­گیری این دو مفهوم که یکی آفریده­ی اهوره­مزده است و دیگری خالقی ندارد و همچنین عدم رعایت این اصول تبعات متفاوتی دارد و در چگونگی و نحوه­ی تقویت این مفاهیم نیز تفارقاتی دیده می­شود. در مجموع ریشه­ی شباهت­های زیاد میان این دو مفهوم را می­توان در یگانگی اقوام آریایی در روزگاری دیرین دانست. زمانی که ایرانیان و هندوان هنوز یک قوم مشترک بودند. این پژوهش مبتنی بر روش توصیفی-تحلیلی و تطبیقی است و هدف از آن شناخت بیشتر این باور بنیادی و عمیق در دو آیین کهن زرتشت و هندو است.

واژگان کلیدی:  اشه، گاهان، رْیته، رْیگ­وده، نظم کیهانینظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده عرفان دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز